Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Ne Yapmalıyım?

Sosyal medya kullanım oranlarının artması ile birçok kişi bu alanlarda kendilerine özel profiller açmakta ve diğer insanlar ile yazışmaktadır. Ancak bazı kişilerin hesapları çalarak kişisel verileri ifşa etmeye çalışmakta ve bu durum oldukça tehlikeli olmaktadır. Instagram hesabım başkasının eline geçti ne yapmalıyım gibi sorular ise günümüzde oldukça sorulmaktadır. Bunun için birçok yol bulunsa da profesyonel bir kişi tarafından hesabın ele geçirilmesi durumunda yeniden geri alınması oldukça zor olmaktadır. Bu yüzden de belli adımların doğru bir şekilde yapılması ve hesap geri alındıktan sonra bazı noktalara önem verilmesi gerekmektedir. Böylelikle yeniden çalınma gibi bir ihtimal ile karşı karşıya kalınmamaktadır.

Instagram Hesabı Çalınma İşlemi

Instagram hesabım başkasının eline geçti ne yapmalıyım sorusu günümüzde birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bunun en temel sebebi ise takipçi arttırma isteği olmaktadır. Takipçi arttırmak için kullanılan ücretsiz bu siteler kişilerin hesaplarına hızlı bir şekilde erişimi sağlayabilmektedir. Hem de bunu kişilerin kendilerinin kullanıcı adını ve şifresini vererek isteği ile yapmalarını sağlamaktadır. Bu da bilgilerin kolaylıkla değiştirilmesine ve daha sonrasında hesaba ulaşılmamasını sağlanmaktadır.

Takipçi veren sayfalar haricinde hesabınızı kötü amaçla kullanmak isteyen kişiler tarafından da hesaplar çalınabilmektedir. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak için ise Instagramın sunmuş olduğu güvenlik politikalarına göre hareket edilmesi büyük önem taşmaktadır.

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma Adımları

Instagram hesabım başkasının eline geçti ne yapmalıyım sorusunun artması ile geri almak için izlenmesi gereken adımlar olmaktadır. Bu adımları uygulamadan önce ise birçok kişinin aklına şifremi unuttum bölümü ile erişim sağlama aşaması gelmektedir. Ancak bu işlem ile kişilerin hesabını geri alması oldukça düşük ihtimal olmaktadır. Bu yüzden de buna vakit harcanması gereksiz olmaktadır. Çalınan hesabı almak için ise izlenmesi gereken adımlar şunlardan olmaktadır;

  • Instagram giriş sayfasına girilerek “Giriş yapmak için yardım al” butonuna tıklanması gerekmektedir.
  • Tıklandıktan sonra sayfada açılan yerden kullanıcı adı ile hesap bulunması gerekmektedir. Eğer hesabın adı değiştirildi ise hesabı takip eden diğer kişiler aracılığı ile yeni adı hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir.
  • Hesap adı bulunduktan sonra “Hesabını bul” kısmında kullanıcı adı ile hesabın bulunması gerekmektedir.Hesap bulunması durumunda ise e-posta adresi veya sms yolu ile birlikte hesaba yeniden erişim sağlanabilmektedir.

Yukarıdaki adımların yapılması durumunda yeniden Instagram hesabım başkasının eline geçti ne yapmalıyım sorusu bulunuyorsa eğer aynı sayfanın alt kısmında bulunan “Daha fazla yardıma ihtiyacım var” butonuna tıklanması gerekmektedir. Daha sonrasında açılan sayfadaki gerekli bilgiler doldurulup gönderildikten sonra ise Instagram yetkilileri tarafından hesabınız geri alınarak 2 veya 3 gün içerisinde hesap kurtarma e-postası bağlantısı gönderilecektir. Buradan şifre alınarak hesaba rahatlıkla erişim sağlanmaktadır.

Instagram Hesabını Güvenli Olmasını Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Instagram hesabım başkasının eline geçti ne yapmalıyım sorusu ile karşı karşıya kalmamak için kişilerin hesaplarını güvenli hale getirmesi gerekmektedir. Bunun için ise Instagram kişilere birçok yol sunmaktadır. Şifre seçimi esnasında kişilerin seçmiş oldukları şifrelerin ne kadar güvenli olduğunu göstermektedir. Bu göstergesinin yanı sıra İki Faktörlü Kimlik Doğrulama yöntemini aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Güvenliği üst düzeyde tutulmasını sağlayan bu yöntem ile başka bir kişinin sizde bulunan şifreler olmadan hesaba erişim yapabilmesi imkânsız hale gelmektedir. Böylelikle kişilerin Instagram hesabım çalındı veya Instagram hesabıma erişim sağlayamıyorum gibi konularda sorun yaşama ihtimali oldukça düşük seviyelere inmektedir. Hatta bu işlemin olma ihtimali yok denecek kadar az olmaktadır.

İlginizi çekebilecek yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.