Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Şikâyet Edebilirim

Günümüzde sosyal medya kullanım oranının artması ile birlikte birçok kişinin hesapları çalınma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu da birçok kişinin fotoğraflarının, videolarının ve diğer içeriklerinin diğer kişilerin eline geçmesine ve tehlikeli durumlarda kullanılmasını sağlamaktadır. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalınması durumunda ise birçok kişi Instagram hesabım çalındı nasıl şikâyet edebilirim sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Instagram hesabının çalındığına emin olunduktan sonra şifre değişikliği yapmak kısa süreli bir çözüm olmaktadır. Çünkü yeni şifreyi kırması bu durumu yapan kişinin çok da uzun vaktini almamaktadır. Şikâyet etmek ise oldukça iyi bir yöntem olmaktadır. Ancak birçok kişi nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmamaktadır.

Instagram Hesabının Çalınması Durumunda Şikayet Etme

Instagram hesabım çalındı nasıl şikâyet edebilirim sorusu birçok kişinin aklında bulunmaktadır. Şikâyet oluşturmak için ise kişilerin öncelik olarak uygulama üzerinde Ayarlar sekmesine girerek yardım seçeneğine girmesi gerekmektedir. Buraya girildikten sonra ana sayfada çıkan Yardım merkezine tıklanması ve yönlendirilmiş olan sayfa ki Gizlilik ve Emniyet seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Bu bölümde kişilerin güvenlik hakkında alabileceği her durum yazmaktadır.

Hesaba erişim sağlanamaması ancak hesabın kapatılması için şikâyet etmek istenmesi durumunda ise Instagram ana sayfasında bulunan “Yardım al” butonuna tıklanması gerekmektedir. Daha sonrasında ise sayfada çıkan e-posta adresi, telefon, kullanıcı adı ve son kullanılan şifre gibi kişisel bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Şikâyet talebi oluşturulduktan sonra ise verilen e-posta adresine kimlik doğrulama için bir bağlantı gönderilmektedir. Bu bağlantı içerisinde ise hesap kurtarma işlemleri için kişisel bilgiler ve hesabı çalan kişinin bilmeyeceği bilgiler istenmektedir. Daha sonrasında ise hesabın geri alma işlemleri tamamlanmakta ve Instagram hesabım çalındı nasıl şikâyet edebilirim sorusu ortadan kaldırılmaktadır. 2 veya 3 gün içerisinde ise bilgilendirme e-postası gönderilerek hesap kurtarılma sürecinin bittiği hakkında gerekli açıklamalar yapılmaktadır.

Instagram Hesabını Güvende Tutma Yöntemleri

Instagram hesabım çalındı nasıl şikâyet edebilirim sorusu ile karşı karşıya kalmamak veya kalındıktan sonra hesap güvenliğini arttırmak birçok kişi için önemli olmaktadır. Böylelikle istenmeyen tehlikeli durumlar ile karşı karıya kalınması engellenmektedir. Instagram kişilerin hesap güvenliğini üst seviye de tutabilmeleri için birçok imkan tanımaktadır. Bu imkanlar ise şunlardan oluşmaktadır;

  1. Instagram hesabım çalındı nasıl şikâyet edebilirim sorusu için yetkililere gerekli formların gönderilmesini sağlamakta ve alınan bilgiler ile hesapların güvenli bir şekilde geri alınmasını sağlamaktadır.
  2. Şifre oluşturma esnasında sağ kısımda bulunan güvenlik seviyesi kişilerin dikkat etmesi gereken yer olmaktadır. Böylelikle de alınacak şifrenin ne kadar güvenli olduğu görülmektedir.
  3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama sistemini kişilerin kullanımına açmaktadır. Bu yöntem aracılığı ile sadece hesap sahibinin elinde bulunan şifreler yardımı ile ikinci bir cihaz üzerinden giriş yapılabilmesi sağlanmaktadır. Bu kodlar olmadan giriş yapılmasına izin verilmemektedir.

Hesap güvenliğini sağlamak ve herhangi bir çalıntı işlemi ile karşı karşıya kalınmamak için kişilerin günlük hayatlarında aktif olarak kullanmış oldukları telefon numaralarını ve e-posta adreslerini sisteme doğru bir şekilde kaydedilmesi de büyük önem taşımaktadır. Çünkü yeni şifre alınması veya hesabınızda o zamana kadar görülmemiş herhangi bir hareket olması durumunda Instagram yetkilileri tarafından e-posta aracılığı ile bilgilendirmeler yapılmaktadır. Böylelikle hesap güvenliği sağlanmaktadır.

Hesabın çalınma ihtimali olduğunu düşünülmesi durumunda ise belli aralıklar ile şifreler değiştirmek de önemli bir güvenlik adımı olmaktadır. Bununla birlikte de alınan şifrelerin telefonun herhangi bir uygulamasına yazılması ise güvenlik açığının ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de şifreler olabildiğince akılda tutulmalı ve diğer uygulamalar ile yapılan şifreler aynı olmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilecek yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir