Tiktok’un Yükselişi Devam Ediyor

TikTok yarım milyar insan tarafından kullanılıyor. Tüm dünyada en çok indirilen uygulamalar arasında yer alıyor. Üye olan kullanıcılar 15 saniyelik video paylaşımı yapıyor ve tıklanma rekorları kırıyorlar.

TikTok Nedir?

Kendini video topluluğu olarak tanımlıyor. Kullanıcılar, kendi videolarını oluşturup paylaşıyorlar. Videolara özel efektler, çıkartmalar ve eğlenceli etiketler ekleyebiliyor. Videoları düzenlemek, kırpmak ve birleştirmek için düzenleme araçları da sunuyor. TikTok’taki videolar 15 saniye ile sınırlıdır.

TikTok’ta Kaç Kişi Var?

Ücretsiz mobil uygulama sunan TikTok; 2018 yılında 250 milyon kullanıcıya ulaştığını açıkladı. 2019 itibari ile en fazla indirilen sosyal medya platformları arasına girdi.

Nereden Çıktı?

Çinli internet teknolojileri şirketi ByteDance, 2016 yılında Çin’de Douyin adlı platform oluşturdu. 2017 yılında şirket TikTok adıyla uluslararası pazarlarda kullanıma sundu.

TikTok Yenilikleri:

Sosyal medya platformu olan TikTok; 13-15 yaş arasındaki kullanıcılarına saat 21.00’den sonra, 16-17 yaş arasındaki kullanıcılarına da 22.00’den sonra bildirim göndermeyecek.

Toplu yorumlara müdahale etme özellikleri geliyor. Sosyal medya platformlarında gelen yorumların daha rahat kontrol edilmesine yarayacak. Çoklu yönetim seçeneğine tıklandığında istediğiniz yorumları seçip aynı anda engelleyebilirsiniz.

24 saat içerisinde kaybolan fotoğraf ve videolar yayınlanabiliyor.

Son yılın en çok ilgi çeken uygulaması olsa da eleştiriler büyümeye devam ediyor. En çok eleştirilen nokta gençlere olumsuz örnek olması. Uygulama yaratıcılığını paylaş solgununu kullanıyor ama ortaya çıkan şeyler hiç masum olmayabiliyor.

İlginizi çekebilecek yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir